Містика

Христос воскрес!
Сьогодні Пасхальна субота. Говоритиму про містику. Тему навіяла «Антологія української містичної прози».
 Слово «антологія» походить з грецької мови і буквально означає «збирати квіти». У нашому випадку, це збірник окремих творів різних авторів, які писали в жанрі фантастики. Точніше, зібрання моторошних, химерних, страшних речей. Їх ще називають ґотичними. 
Уклав містичні твори під одну палітурку письменник Юрій Винничук.
У кінці Передмови укладач подає цікаву інформацію, почерпнуту в Ігоря Качуровського: «коли на початку сімдесятих років виникла була нагода видати в англійському перекладі збірку ґотичних новель (а їх мало бути 13), то, попри наше бажання, матеріялу для такої збірки, тут на Заході, не знайшлося». 
Мене, що народилася й навчалася в Радянській Україні, Ігорове зізнання не здивувало. Ще б пак. Комуністи, які стояли у руля держави, втовкмачували в голови людей матеріалістичне, атеїстичне світосприйняття. За їхнім вченням, ніяких духів, невидимих істот, а тим більше Бога, нема. Це містика. Вигадка язичників та витівка попів з метою закабалити людину, ввести її в оману.

У моїй домашні бібліотеці є словник, складений А. Кононенко «Персонажи славянской мифологии», який вийшов у світ у 1992 році.  Наші предки,  слов’яни, вірили, що на небі живуть вищі боги, на землі – духи природи, а під землею перебували злі демони. Ці істоти часто виступають персонажами ґотичної літератури. 
Людина не тільки сприймає навколишній світ, але й прагне його зрозуміти. Та під час розмислів, не всі процеси можемо пояснити. Містична ідея пронизує багато моїх робіт. Наприклад, про створення письма, знаки на писанці.

Юрій Винничук дослідив десятки старих журналів з метою вибрати містичні прозові твори українських авторів, які писали на початку ХХ століття. Про цих письменників радянська влада з політичних міркувань замовчувала, їхні твори не друкували. 
Завдячуючи трудам пана Винничука, я відкрила для себе багато імен талановитих, а то й геніальних письменників. Один із них Клим Поліщук. Народився 25.11.1891 р. на Житомирщині в місті Краснопіль. 3 листопада 1937 року Клима розстріляли в Сандармосі (Карелія), де відбував покарання. Схиляю голову перед талантом, мужністю і мученицькою смертю цього чоловіка.

Назву ще одне джерело, книгу митрополита Володимира (Сабодан) «Благословіть запитати». 
Одне із запитань до владики: 
– Що значить «містичний»? 
Митрополит відповів:
Надсвідомий.